գլխավոր COVID-19 Քենթի արքայադստեր մոտ AstraZeneca-ով պատվաստվելուց հետո թրոմբներ են առաջացել

Քենթի արքայադստեր մոտ AstraZeneca-ով պատվաստվելուց հետո թրոմբներ են առաջացել

Անգլիայի Քենթ կոմսության արքայադուստր Միշելի մոտ AstraZeneca (Vaxzevria) դեղամիջոցով կորոնավիրուսի դեմ պատվաստվելուց հետո թրոմբներ են առաջացել։ Տեղեկությունը հայտնում է The Sun–ը` հղում անելով սեփական աղբյուրին։

Նշվում է, որ պատվաստվածների մոտ թրոմբագոյացման  պատճառը կարող է լինել արտադրական սխալը, անհատական ​​ռեակցիան կամ պաթոլոգիաների նկատմամբ հակվածությունը:

Նշվում է նաև, որ արքայադուստրը դիմել է  բժիշկների օգնությանը։ Արդեն մեկ ամիս է նա բուժում է ստանում տանը։

«Բոլորի համար անհանգիստ ժամանակներ էին։ Արքայադստեր կողքին եղած մարդկանց համար ծանր էր տեսնել նրա տառապանքները։ Նա իսկապես անցավ այդ ամենի միջով», – պատվաստման հետևանքները մեկնաբանելով` հայտարարել է արքայադստերը մոտ կանգնած աղբյուրը։

Անցած տարվա նոյեմբերին Քենթի արքայադուստրը վարակվել էր կորոնավիրուսով։  Դրանից հետո նա ինքնամեկուսացել էր Արևմտյան Լոնդոնում գտնվող Քենսինգթոնյան պալատի իր տանը։

Ապրիլի 23-ին Դեղամիջոցների եվրոպական գործակալությունը (ЕМА) հայտարարեց, որ դեռ չեն կարողացել պարզել ադենովիրուսային դեղամիջոցներով (որոնց շարքին են պատկանում AstraZeneca և Jonhson & Jonhson պատվաստանյութերը)  կորոնավիրուսի դեմ պատվաստումներից հետո թրոմբոզների զարգացման պատճառները։